TAJ kártya
A Társadalombiztosítási Azonosító Jel (továbbiakban: TAJ szám) egy kilenc számjegyű személyi azonosító. A TAJ számot az egészségbiztosítási szerv képezi. Az azonosító kód igazolására az érintett polgárnak hatósági igazolványt kell kiadni.
Ki veheti igénybe?
A Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (továbbiakban: KEK KH) az újszülött családi és utónevét, születési helyét és idejét, anyja nevét, állampolgárságát, valamint lakcímét közli az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (továbbiakban: OEP). Az újszülött részére a gyermek lakóhelye szerint illetékes egészségbiztosítási szakigazgatási szerv – külön kérelem nélkül – a KEK KH adatszolgáltatása alapján, soron kívül, de legkésőbb nyolc napon belül a TAJ-számot tartalmazó hatósági igazolványt hivatalból adja ki és postázza.
Azt a polgárt, aki nem rendelkezik TAJ számmal, de jogosulttá válik egészségügyi szolgáltatásra, munkanélküli vagy szociális ellátásra, külön kérelemre külön törvény alapján, az OEP TAJ számmal látja el.
Külföldinek minősülő biztosított foglalkoztatója a foglalkoztatás megkezdése előtt - az előírt nyomtatványon, vagy elektronikus űrlapon – az egészségbiztosítási szakigazgatási szerv kéri a TAJ szám kiadását.
Eljárás tárgya:
A Társadalombiztosítási Azonosító Jel (továbbiakban: TAJ szám) egy kilenc számjegyű személyi azonosító. A TAJ számot az egészségbiztosítási szerv képezi. Az azonosító kód igazolására az érintett polgárnak hatósági igazolványt kell kiadni. A hatósági igazolvány tartalma:
- családi és utónév,
- születési idő,
- TAJ szám, valamint
- a kiállító szerv bélyegzőlenyomata és a kiállító személy aláírása.
A TAJ számról szóló hatósági igazolványt az egészségbiztosítási szerv állítja ki és juttatja el az érintett részére.
A Társadalombiztosítási Azonosító Jel képzése és az erről szóló hatósági igazolványnak a polgár részére első alkalommal történő kiadása díjmentes.
Szükséges dokumentumok:
- személyazonosságot igazoló okmány,
- lakcímet vagy tartózkodási helyet igazoló okmány,
- meghatalmazás esetén teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazás,
- egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett személyeknek: e járulék megfizetéséről szóló, adóhatóság által kiállított igazolás,
- EGT tagállam állampolgára és tartózkodásra jogosult családtagja: Magyarországi tartózkodási engedély, regisztrációs igazolás, tartózkodási kártya,
- EGT-vel kötött megállapodás alapján a tagállam állampolgárával azonos jogállást élvező állam állampolgárai részére kiállított, magyarországi tartózkodási engedély,
- bevándorolt személy: bevándorlási vagy letelepedési engedély,
- letelepedett személy: letelepedési engedély,
- menekült személy: a menekültként elismeréséről rendelkező határozat,
- hontalan személy: a hontalanságot megállapító okirat, és tartózkodási engedély és a külföldi kérelmező esetén a magyar egészségbiztosítási jogosultságot igazoló dokumentum.
Lásd bővebben:
www.oep.hu